Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği Hakkında

13 Şubat 2018
290 Okunma

Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar?, Yazılım Mühendisi ne işe yapar?, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisleri arasındaki farklar nelerdir? sorularına cevap verdik.

Sınav devresi yaklaşırken, Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği ‘ni karşılaştırarak imtihana girecek dostlara yol göstermek istedik. Bu makalede Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi ne iş yapar, arasındaki farklar ne, sektördeki hallerinden bahsedeceğiz.

Önce kısaca bu seksiyonlerden bahsedelim.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım Mühendisliği; planlı, derli toplu, ölçülebilir bir yaklaşımın program geliştirme de, programın işlenilmesinde ve bakımında uygulanmasıdır. Yani mühendisliğin programa uygulanmasıdır.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği; bilgisayar sistemlerinin yapısı, dizaynı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, gereksinim durumunda lüzumlu programların geliştirilmesi, donanım ve program sorunlarının halledilmesinde aktif rol oynayan şahıslara verdiği unvandır.

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu mevzuya evvel alınan derslerden giriş gerçekleştirmek istiyorum. Bir üniversitenin program ve bilgisayar mühendisliği alanında gösterilen Lisans Derslerini açın ve inceleyin. Derslerin %50 sinden çoğunun aynı bulunduğunu görebilirsiniz. Farklılıklardan konuşmak lazım olursa Yazılım Mühendisliği biraz daha programa özel Profesyonel Yazılım Geliştirme, Yazılım Projesi Yönetimi gibi dersler alır. Bilgisayar Mühendisliğinde ise bu derslerin konumunu Elektrik ve Elektronik, Mikroprosedürcüler gibi donanımsal dersler alır.

Bu halde Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayarın yapısıyla ilgili bütün dersleri görürken, Yazılım Mühendisi ise programa odaklanır. Buradan şunu çıkabiliriz, şayet ben programdan diğer alana yönelmem yalnızca program gerçekleştireceğim, bilgisayarın donanımı beni dikkatlendirmez diyorsanız tercihiniz Yazılım Mühendisliği olmalı. Fakat ben tekrar programcı olacağım ancak bilgisayar donanımına da hâkim olmak istiyorum diyorsanız ya da donanım ile ilgili bir hususta çalışmak istiyorsanız tercihiniz Bilgisayar Mühendisliği olması gereklidir.

Aklınızda şu şekilde bir soru kalabilir: “Sektörde şirketler program mühendisi mi yoksa bilgisayar mühendisi mi alıyor?” Aslında bu problemin cevabı çok kolay. İşveren mutlaka ne mezunu bulunduğunuza bakmaz. İşveren şayet Veritabanı Eksperi alacaksa bu hususta hangi SQL’lere (MySQL, SQL Server, MS Access, Oracle) ne kadar hâkim bulunduğunuzu sorar. Senin hangi üniversiteden kaç ortalamayla mezun bulunduğuna bakmaz. Önemli olan sizin bir hususta eksperleşmış ve kendinizi geliştirmiş olmanızdır.

Aklınızda şu şekilde bir soru işareti de kalmasın: Bilgisayar Mühendisleri iyi kod verisine sahip değil mi? Bu hatalı bir fikir. Bilgisayar Mühendisleri de çok iyi kod verisine sahiptir.

Bu verileri verdikten sonra sizin hangi yönde kendinizi geliştireceğiniz tamamıyla size kalmıştır. Algoritma esasını dayanıklı almışsanız ve İngilizceniz de iyiyse öğrenemeyeceğiniz uygulamaylama dili yoktur.

Konu İngilizce ‘ye gelmişken, bu seksiyonler İngilizce olmadan olmaz. Olsa da kendinizi süratlice geliştiremezsiniz. İngilizce bu seksiyonlerin olmazsa olmazıdır. Birçok şirketin iş ilanlarına baktığımızda İngilizce’yi iyi seviyede bilen ya da İngilziceyi iyi değil, çok iyi bilen gibi koşulları bulunduğunu görürsünüz.

Ayrıcana program geliştirirken mühim olan bir başka mevzu da algoritmadır. Algoritmaları kolay kurabilmek için matematik zekanızın da olması lazım olur.

Bu mevzular ile ilgili veri vermeye devam edeceğiz. Bir Bilgisayar Müh. ya da Yazılım Müh. kendini nasıl geliştirmelidir, hangi alanlar sektörde tanınmış, hangi alanlara yönelmeli gibi mevzulara da devam edeceğiz.

Yol göstermesi yönünden Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliğini karşılaştırdık. Siz de fikirlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.