Bir İçeriğin Kaynağını Paylaşmanın Önemi

13 Şubat 2018
151 Okunma

İyi bir içerik, paylaşır ya da sonuç üretmelidir. Mamulleri satar satmaz ya da satış mesajları ısrarı ile kabul ettirmeye çalışmamaktadır. Bunun yerine sizi danışılacak itimat edilir ve kıymetli bir bilgi kaynağı olarak konumlandırır.

İçerik kaynağı paylaşılmalıdır, bir meseleye çözüm üretmektelidir, ziyaretçilerinizin işlerini daha iyi yapmalarına yardım eder, hayatlarını iyileştirir ya da onları daha komik, daha iyi görünümlü, daha uzun, daha iyi backlinkleri olan, daha havalı ve daha aydınlaşmış bir duruma getirir. Kısacası, ziyaretçileriniz amacı ile en mühim şey ne ise o yönden yüksek değer taşımaktadır.

Misal; Procter & Gamble’ın (P&G) “Thank you Mom (Teşekkürler Anne)” promosyonuna bakalım. Olimpiyat oyuncuları sponsorluğuna değişik bir yönden bakmışlardır. P&G, 2010 senesinden bu güne 100 milyondan çok hite ulaşan ve dijital ortamlarda 200 milyondan çok görüntülenen promosyon ile annelerin çocuklarının yaşamlarında ki ciddiye ilgi çekmektedir.

Sizin amaç ziyaretçileriniz okumak ile, görmekle ya da bilmekle aslında ilgilendiği unsurlar nelerdir? İşimiz, yeni düşünceler üretmek ve kendi takımınız amacı ile ilgi çekici öyküleri seçip almaktır. Öyküler derken, hikayelerden kuşkusuz söz etmemekteyiz.

İşimizin ya da mamul ya da hizmetlerimizin gerçek Dünyada nasıl var bulunduğunu kast etmekteyiz. Kişiler mamullerinizi nasıl kullanıyorlar ve o mamuller kişilerin hayatlarına nasıl değer katmakta, problemleri nasıl hafifletmekte, zahmetlere nasıl göğüslenmekte, nasıl yardımcı olmakta ve gereksinimlerini nasıl karşılamaktadırlar?

Yaptıklarımız gerçek kişileri, gerçek durumları, içten hisleri ve gerçekleri içermelidir. Yalnızca söylememeliyiz, olası bulunduğunca göstermeli ve mamulleri kullanıcı öyküleri, hadise çalışmaları ya da kullanıcıları söyleşileri yolu ile gerçek Dünyada bulunduğu durumu ile göstermeliyiz.

İçeriğiniz öykü anlatmak ile alakalı değil, bir öyküyü iyi anlatmak ile alakalı olmalıdır. İçeriğimizin hedefi nedir? Verilen mesaj nedir? Neden söylüyoruz ve neyi başarmak istiyoruz? Bunları umursamalıyız mecburiyetindeyiz. Eğer yazdığımız unsurları umursamaz isek amaç takipçilerimiz de umursamayacaktır.

Rakipleriniz neler ile alakalı içerik paylaşıyorlar? Onlara anlatmayı dilediğiniz bir şey var mıdır? İyi yapıldığını hissettiğiniz bir şey yapan rakiplere aslında iltifat etmekten çekinmemeliyiz. Rakibin oluşturduğu unsur amacı ile övün ve onlara backlink verin. Çünkü gerçekçi ve karakterli olmaktan söz ediyor isek yaptıklarımız da bunlara uymak zorundadır.

Paylaşılan her içerik kusursuz olmalı ya da iyi ifade edilmiş olmalı mecburiyetinde değildir. Esasında bazen, bir takım unsurları dağınık bırakmak gerekebilir. Kafadan atma bir işi kuşkusuz savunmuyorum tabi ki. Takipçinin kendi düşünce ve düşünceleri ile araya girmesi amacı ile açık kapı bırakmak gerek. İçeriğin amacıyla mesaj daha mühim, bundan dolayı üretim değerlerine takılıp kalmamak lazım.

Makalemiz hakkında düşünce ve fikirlerinizi yorum yaparak bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.