Daha Ucuza Domain Satın Alabileceğiniz Yöntemler

13 Şubat 2018
237 Okunma

Dennis Toeppen, namı başka alan adlarına fısıldayan adamı tanıyor musunuz? Dennis bundan seneler evvel Çakallık Sanatı’nın icrasıyla çıtayı birçoğumuzun uladımacağı bir yere, Stratosfer’in en üzerine çıkardı. Hakları korunan ve tutma potansiyeli olan 200 değişik alan ismini markalardan evvel kapatan Dennis, yaşamının eksenini değiştirdi ve internetin tarihine ismini altın harflerle yazdırdı.

Bugün bir alan adı aradığınızda o alan isminin sizden evvel alan adı avcılar doğrulusunda torbaya eklendiğini görüyorsanız, bunun için Dennis Toeppen’ın kulaklarını çınlatabilirsiniz. Yine de kim bilir, belki Dennis olmasa başkası çıtayı Atmosferin değişik bir katmanına çıkartabilirdi.

Modern alan adı dünyasında bundan sonra Dennis’in uyguladığı tekniğin gideri yok ve büyük ihtimalle hiçbirimiz onun gibi etkin bir alan adı tokatçısı olup, alan adlarına fısıldayamayacağız. Yine de takip edeceğimiz kolay yollarla en azından alan isimlerini daha uygun fiyatlıa getirebilir ve müsait fiyata alan adı satın alabiliriz. İşte, yeni başlayandan rütbeli çakallara kadar herkesin ekmeğini yiyebileceği daha uygun fiyatlıa domain satın alabileceğiniz 6 teknik;

1- Fırsat Kampanyaları

Alan adı fiyatlarının ülkemizdeki dolar kuru gibi küçük değişimler yaşadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Arada sırada büyük alan adı satıcıları kaçnehir istemeyeceğiniz indirimler yapılabilir. Böyle hallerde fırsatları değerlendirmek yağmurlu güne şemsiyeyle başlamak olacaktır.

Fırsat kampanyalarından haberdar olma ihtimaliniz çoğu değişik yol var. WM Aracı forumları ile işe başlayabilir, Google’da biraz nefeslanabilir ve majör alan adı satıcılarının internet sitelerini temiz çerezlerle ziyaret etmeyi tecrübe edinebilirsiniz.

2- Hosting’i Dahil Edin

7 gün ve 24 saat emrinize amade bir servernuz yoksa alan ismini ucuza getirmenin en kestirme yolu alan adı ve hosting’i fiyata dahil etmekten geçiyor. Büyük satıcıların ciddi bir fazlalığı orta seviyeli paketleri satın aldığınızda bedava alan adı seçeneği sunuyor. Hosting’in fiyatı belki biraz tatlı tuzlu görünebilir yalnız alan adı ve hosting’i eş zamanlı büyük bir şirketten satın aldığınızı düşünüp kendinizi rahatlatabilirsiniz.

3- İndirim Kuponları

Doğru yerde ve doğru vakitte kullanıldığında indirim kuponları bir internetmaster’ın en büyük muavini olabilir. Sıradan bir sağlayıcıdan 40 TL’ye satın alacağınız alan ismini indirim kuponları sayesinde son derece ucuza kapatabilirsiniz.

Genellikle GoDaddy indirim kuponları her internetmaster’ın son dakika kurtarıcısıdır. Firmanın kendine bizzat bir takıntınız yoksa 40 lira yerine 5 lira ödeyerek alan isminizi güvenilir biçimde cebe indirebilirsiniz.

4- Pazarya Bakın

“Her alan isminin arkasında büyük bir hayal bulunmaktadır.” Yalnız bu hayalin ne kadar süreceği hiç belli olmaz. Çok mükemmel alan isimlerini satın alıp, proje farklılığı sebebiyle alan ismini nakite çevirmek isteyen birileri kesinlikle olacaktır. Pazardan alan adı alabilmek ucuz olmasının yanı sıra ihtiyar alan adı sahibi olma üstünlüğünı da beraberinde getirecektir.

5- Açık Arttırmaları Kaçırmayın

Forumlar başta olmak suretiyle sonsuz platformda binlerce alan adı açık arttırma usülü üstünden satışa sunuluyor. Alan adı pazarında açık arttırma demek, fazlası vakit kayıt fiyatanın daha altında alan adı sahibi olmak ya da kayıt fiyatı seviyesine nitelikli bir alan isminin anahtarını elinize alabilmek demektir.

6- Tut & Sıkıştır

Biraz zaman alan ve tam anlamıyla adı koyulmamış bir yöntem var; tut ve sıkıştır. Bu yöntemin icrası için bolca Google Amca’yı ziyaret etmeniz ve terk edilen ancak hala zenginliğinı sürdürmeye devam eden alan isimlerini saptamalisiniz. Daha sonra bu alan isimlerinin sahipleriyle piyasalık yaparak alan ismini satın alma yoluna varmalısınız. Tut & Sıkıştır mutlaka her insan için müsait ve kolay bir teknik değil. Oldukça meşakkatli bir teknik olmasına rağmen istekli dostlar için ucuz yoldan alan adı satın almanın ve yeni gelir kapıları oluşturmanın kilit noktası olabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.