Etkili Bir Blog İçin Ne Yapmalısınız?

13 Şubat 2018
160 Okunma

Öncelik olarak blog açmaya dair geniş yelpazeli bir rehber neredeyse hiç bir yerde bulunmamaktadır. Bir internet sitesi açmak, büyütmek ve güvenilirliği ile alakalı makaleler onlarca güzel kaliteli kitaplar bulunmakta ve o yolda ilerlemek isterseniz, beğendiklerinizi bulmanızı öneririz. Fakat, bu bölümün size uygun olarak doğru çalışma olup olmadığına dair dayanıklı bir bilgi edinmek amacı ile yeterli arka planı sağladığına dair emin olabilirsiniz.

İnternet yayıncılığı basitleştikçe, bloglar da daha popüler duruma gelmeye başladı. Teknik deneyimi az olan ya da hiç olmayan kişiler, rastgele bir sayıda değişik platformları kullanarak bir site açabilir ve geliştirebilirler. Şimdi ki kişiler siteleri her vaktinden daha yüksek oranlarda okunmaktadır. Tam olarak oranları belirtmek zor olsa da her ay 33 milyondan çok kişi WordPress sitesini rahat ve kolay bir şekilde kullanmaktadır.

  • Yalnızca ABD’de 31 milyon blog ve kişisel site yazarları bulunuyor.
  • Bir araştırmaya göre, blog ve kişisel site yazarlarının nerdeyse % 87’si en az iki sene aktif olarak yazarlık yapmaktadır.
  • Blog yazarlığı yapan ya da Web Master’ların % 57’si birden fazla birçok siteye sahip olduklarını bildirmektedir.
  • Şirketlerin % 35’i her ay düzenli en az bir kere blog makale yazmaktadırlar.
  • Web Master’ların % 60’ının erkek olduğunu belirtmektedirler.
  • Etkilenenlerin aşağı yukarı 3’te 2’si blogdan kazanç elde etmişlerdir ve fakat % 80’i senede 10.000 $’dan daha az para kazandığını bildirmektedir.

WebMaster’lar siteleri nasıl kullanmaktadır?

Bütün internet sitelerin kendi amaçları bulunmaktadır. Bazıları bireyler doğrultusunda, bir takımları firmalar doğrultusunda, bir takımları ise ikisinin birleşimi doğrultusunda yönetilmektedir. Her şeyi amacı ile alan bir internet sitesi bulabilir, fakat genellikle bir kaç genel konu bulunmaktadır:

Kurumsal Site: Bu siteler, tüketicileri ya da diğerlerine amacı ile bir firma doğrultusunda açılmıştır. Özellikle ana firmanın internet sitesinde ya da burada tespit edilen özel bir alt endeks / alt bölümü bulunmaktadır.  Konular, haber ve duyurulardan mamül tanıtım bulgularına ve hem de topluluk ilişkilerine kadar her şey bulunmaktadır.

Kişisel / Günlük Site: Bir kişinin günlüğü online olarak tutan Web Master’lar, onları diğer internet çeşitlerine dönüştürmek amacı ile istekte bulunabilir, fakat birincil fonksiyonu yaşamlarını ve deneyimlerini paylaşmaktır. Genellikle sahip olunan dost ve aileleri amaçlamaktadırlar.

Hobi / İlgi Sitesi: Bu siteler bir şablon çevresinde yoğunlaşmıştır. Doğa,teknoloji siteleri genellikle bu konu başlığı altına girmekte ya da tamami ile şahsi moda, güzellik, spor gibi konuları barındırmaktadır.

Profesyonel Site: Bu siteler yapmak amacı ile içerik üretmektedirler. Kazançlarını reklamlara ya da üye satışlarına dayandırabilir ya da diğer kazanç fırsatlarına sahip olabilirler; kısaca bu sitelerin onlara bir maaş gibi gelirli bir düzeyde para kazandırmasıdır.

Topluluk / Toplumsal Site: Bu konu genellikle fazlası vakit hiper ulusal haberlere benzemektedir. Yerel bir Los Angeles sitesi olan North Los Angeles Sitesi, bu çalışmanın kusursuz bir misalidir. İnternet sitesi, belirli yerleri ile alakalı haberleri kapsar ve çoklukla birçok miktarda içerik meydana getiren varlıklı ziyaretçi forumlarına sahiptir.

Başarı Taktik ve Stratejileri

Başarılı bir site yapımı amacı ile çok çalışmak gerekmektedir. Siz ve fırmanızın başarısının nasıl bulunduğuna bağlı olarak, rastgele bir sayıda kişi de içerebilir; satıcılar ve mamül yöneticileri yalnızca başlangıçtır. Bir site, sunduğunuz mamüllere ışık tutarken firmanızın kültürünü ve kalitesini gösterme fırsatınızdır.

Yetki: Siteniz, kategorinize bir tüm olarak değer katan içerik vasıtası ile otoritenin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılmalıdır. Dolayısı ile, sitenizi nasıl ayarladığınız bir takım otoriteyi etkilemektedir. Kendinden barındırılan bir site, herkes amacı ile en güvenilir yol olacaktır. Blogunuzun bir uzantısı olabilir ve yalnızca uzman olarak değerlendirilmelidir.

İçerik: Kategorinize ve yayınlamak dilediğiniz sıklığına bağlı olarak, içerik oluşturulması zahmetli bir vazife olabilmektedir. İpucu, yaratıcı kalmaya ve ziyaretçileriniz gibi düşünmeye devam etmektir. Yani empati kurup ne tür bir bilgi görmek isterdiniz?

Mallarınızın daha kaliteli bir biçimde kullanılmasına yardımcı olacak ne tür bulgular olur ya da hayatlarını kolaylaştıracak? Onları memnun etmek amacı ile ne yapmak gerekebilir? Blogunuzun istatistiklerine bakarak bu suallerin  fazlasının cevabını bulabilirsiniz.

Google müşterilerin arama anahtar sözcüklerini Google Analytics denetim listenizde “(sağlanmıyor)” ile gizliyor fakat ziyaretçilerinizi ile alakalı çok sayıda kıymetli bilgi kaynağı bulunmaktadır. AdWords kullanıyor iseniz, tekrar bir takım anahtar sözcük bulgularına erişebileceksiniz.

Rakiplerinizin bloglarına, sosyal medya yazışmaları, gelen soru ve cevapları, canlı destek talepleriniz ve diğer geri bildirim kanallarınıza da bakabilirsiniz. Sadece çevrenize bakın ve diğer fikirleri bulmaya çalışın. Bu fikirleri organize edebileceğiniz bir içerik takvimi oluşturmalısınız. Sizi takip altında tutmak ve bu harika fikirlerden rastgele birini kaybetmenize engel olmak amacı ile çalışacaktırlar.

Zamanlama: Zamanlama gerçekte her şey olmayabilir, fakat elinde ki bulmacanın mühim bir parçasıdır diyebiliriz. Sosyal medyalarda sık sık bir bilgi seli aldığımızda bugün bilhassa mühimdir. Mükemmel vakitleme ziyaretçilerinize bağlı olacaktır.

İdeal olarak, hayranlarınızın en ideal bulunduğu ve içeriğinizi alıp paylaşmaya hazır bulunduğu vakiti ve günü bulmak isteyeceksiniz. Bu, çok aktif oldukları vakit olacak, fakat o kadar aktif değil ise paylaşımlarınız kaybolacaktır. Size göre “en ideal” vakiti hissettirene kadar değişik vakitlerde denemeler gerçeklştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunun amacı ile değişik sosyal medya idare araçları yardımcı olabilmektedir. Hem de sanayi hadiseleri, haberler ve topluluğunuzun ilgi bölgesini etkileyebilecek diğer mühim hadiseleri bakmak isteyebilirsiniz.

Stil: Siteler, blogunuzun geri kalanında denetlenen kopyanın limitleri dışına çıkma ve firmalarınızın marka sesini gerçekte geliştirme durumu sunmaktadır. Bu durumu değerlendirin ve Dünyaya kim olduğunuzu göstermekten çekinmeyin. Bu logo bayrağını gurur ve onurla yükseltmelisiniz.

Aynı vakitte seçimlerinizin maksatlı olmasından emin olun. Sesinizi duyurmadan evvel ne söylediğinizden emin olun ve sadık kalın. Tek bir yazarın ya da tek tek diğer makale yazarlarının değişik tonlar alamayacaklarını konuşmak yerine, hepsi birincil bir markanın sesine odaklanmalısınız.

Bu sınırlayıcı gelebilir, fakat gerçekte içeriğin oluşturulmasını basitleştirir, zira marka karakterinizi belirli bir konu ile ya da duruma nasıl yaklaştığına dair iyi bir biçimde sahip iseniz, orada yalnızca bir makale vardır.

Sıklık: Site açarken kötü olan tek şey Blogger’lar bir vakit çabalıyor ve çabayı sonuna kadar sürdürmemektedirler. Bir firmanın sitesini ziyaret eden bir şahıs olarak son paylaşımların bir kaç ay evvelden yaklaştığını görmek samimiyetsizlik içermektedir. Bu, kullanıcıya abone olmaya ya da takip etmeye hiç bir sebep vermemektedir.

Kesinlikle her gün, hem de her hafta bu konu ile alakalı makale yazmanız gerekmeyebilir. Takip edilebilir bir stabil hız tutun, amaç ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılayın ve ona bağlı kalın. Belki de yalnızca aylık işletmecilik turu yaparsınız.

Etkileşim: Daha evvel de bildirdiğimiz gibi, iletişim gerçek büyünün bulunduğu yerdir. Paylaşımlar, ziyaretçilerin yorumlarını ve konuşmaları görmeye başladığında gerçekte canlandırmaktadır. İletişim, aynı vakitte bir topluluğun biçim almaya başladığı yerdir. En büyük anahtarı, onu nasıl biçim ettiğinizdir.

Kontrol edilemeyen yorumlar, backlinkleri bırakma şansları amacı ile interneti tarayan spam gönderenler amacı ile altın bir bilettir. Trollerden konuşmuyorum bile. Amaçlarınıza bağlı olarak, sitenizde ki yorumları denetlemenin bir kaç iyi ipuçları bulunmaktadır. Bazı kişiler bir onay vakitine sahip olmayı tercih eder, fakat bir site ne kadar tanınmış olursa, o kadar çok emek olur.

Bazıları, bloga özel seans açma ve profil seçmeyi tercih edebilir, fakat bu, vakit kazanmak istemeyenler amacı ile katılması azaltabilir. Doğru tekniğin size göre hangisi bulunduğunu belirlemek, size ve kendi iş akışınıza bağlıdır.

Yorum denetlemesinin yanı sıra, yorumları yanıtlamak ve sitenizde ziyaretçi ile iletişimde bulunmak amacı ile gidebilecek çok iş bulunmaktadır. Sosyal medya amacı ile özetlediğimiz asli gerçekler sitenizde de geçerlidir. Saygılı, hoş görülü, dürüst, anında olmaya özen gösterin. Troller ile uğraşmayın.

Hayranlarınız büyüdükçe sitenize uygun bir “okuyucu hakları belgesi” oluşturmayı ihmal etmeyin. Bu dosya, hem topluluk kullanıcılarınız hem de çalışanlar amacı ile davranış beklentilerinin neler bulunduğu da dahil olmak üzere topluluk katılması amacı ile standartların neler bulunduğunu özetlenmelidir. Sadece dürüst olmanızda değil, ziyaretçilerine inanç ve adalet duygusu vermeye yardımcı olabilmektedir.

Sorunuz ya da düşünceniz var ise yorum yaparak bu konu hakkında düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.