Firefox’u Daha Etkili Kullanmanızı Sağlayacak 5 Esaslı Yöntem

13 Şubat 2018
218 Okunma

Bu yazımızda Firefox’un esaslarınin bir ismim ötesine geçerek, tarayıcınızdan maksimum miktarda yararlanmanızı sağlayacak birtakım ip uçları vereceğiz.

İşletim düzeniniz Windows veya macOS olsa da, Mozilla Firefox’un tarayıcısı görkemli iş görüyor. Ücretsiz olan tarayıcı süratli, sezgisel prosedür görmekle eş güdümlü, çoğu özelliği de yanında getiriyor. Üstelik tarayıcıyı birçok teknikle özelleştirebilir, manzarasınü değiştirmekten,her bir internet sitesinin manzarasınü değiştirmeye kadar birçok şahsileştirme prosedürünü yapılabilirsiniz.

Yüzeysel katagorilerin ötesine geçtiğinizde ise daha ilerlemiş şekillendirme imkânına kavuşabilirsiniz. Uygulama aksilik çözümü, eksper sekmesi idaresi, internet’de gezinmenin yeni yolları gibi daha çoğu özelliği bu başlık altında gerçekleştirebilirsiniz.

1. Adres çubuğunu şahsileştirme

Tarayıcı penceresinin üst alanında bulunan gezinme çubuğunu arama santraline dönüştürebilirsiniz. Böylece adres satırına URL yerine anahtar sözcükleri yazdığınızda o siteye özel terimleri aramış olursunuz. Öncelik ile tercih ettiğiniz arama motorunu seçin (Google, Bing, Duck Duck Go, v.s.). Ardındanbunu Firefox’un varsayılan arama motoru olarak ayarlayın. Böylece gezinme çubuğuna yazacağınız arama sözcükleri o sitey ile ilgili neticeleri rağmenıza getirecektir. Uygulama menüsünü açın (sayfanın sağ üst köşesindeki yatay üç çizgi logosuna tıklayarak) ve ‘Seçenekler ve Arama’ya gelin.

Adres satırı, standart bir arama motorundan daha çok fonksiyon görebilir. Özel sözcükler aratarak, Wİkipedia, IMDb, Amazon gibi siteler de dahil olmak suretiyle birçok sitede dilediğiniz aramaları yapılabilirsiniz. Bu ayarı gerçekleştirmek için arama gerçekleştirmek dilediğiniz siteye gidin ve sitenin arama kutusunu bulun. Arama kutusu içerisine sağla tıklayın ve ‘Bu arama için anahtar sözcük ekle’yi seçin. Bir kutu açılacaktır. Buraya kısa ancak özel bir arama sözcüğü yazın. Mesela IMDb sitesinde iseniz, ‘imdb’ yazabilirsiniz. Ardındankaydedin. Ardındano site içinde adres satırında arama gerçekleştirmek dilediğinizde imdb Tom Cruise yazdığınızda, rağmenıza IMDb sitesinin Tom Cruise hakkındaki neticeleri çıkacaktır.

2. Fare faaliyetlerini aktif duruma getirin

Web’de tıklayarak, kaydırma düğmesini kullanarak gezinmek güzeldir tabii ancak Firefox farenizi belirli biçimlerde hareket ettirmek suretiyle birtakım özel işleri gerçeklştirmeyi tetikleyen fare jestleriyle çevrimiçi bölgedaki gezintinizi azami civarda canlandıracaktır. FireGestures eklentisini kurarak bir deneme yapılabilirsiniz. Büyük olasılıkla bu programlamayı kullanmaktan vazgeçemeyeceksiniz.

Öncelik ile Firefox içerisine söz hususu eklentiyi kurun ve sonra tarayıcınızı tekrardan başlatın. Kullanılabilir bütün jestleri keşfetmek adına ana menüyü açın (sağ üst köşedeki yatay üç çizgi) ve ‘eklentiler’e tıklayın. FireGestures eklentisini bulun ve anında yanındaki ‘alternatifler’ kutusuna tıklayın. Karşınıza şekillendirme paneli çıkacaktır.

‘Main’ başlığı altında herhangi bir fare hareketi yapar iken basılı tutacağınız ‘tetikleme düğmesi’nu ayarlayabilirsiniz. FireGestures varsayılan tetikleme düğmesi sağ fare tuşudur ancak dilerseniz değiştirebilirsiniz. ‘Mapping’ tablosuna gelerek durumuhazırda sahip olunan olan jestleri görebilirsiniz. Mesela, tetikleme düğmesine basılı tutarken fareyi yukarıya veya aşağı hareket ettirmek, örneğin yeni sekmede bağlantı açmak gibi belirli işleri yapacaktır. Mapping panelinde U yukarıya, D aşağı, R sağa ve L sola manasına gelir. Eklentinin repertuarına isterseniz daha çok jest eklemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu jestlere alışmak biraz vakit alabilir. Ancak bir kez alıştığınızda, örnek olarak ileri veya geri hareket etmek için fareyi sağa veya sola hareket ettirmenin, vasıta çubuğu düğmelerinı bulmak için sağa sola bakınmak mecburiyetinde kalabilmektan veya sağ tuşla açılan menüde aradığınızı bulmak için gezinmekten fazlaca daha basit bulunduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Eklentiye buradaki bağlantı üstünden erişebilirsiniz.

3. Sekmeleri yönetin

Sekmeler, gezinti tecrübesinin özünü oluştururlar. Bununla eş güdümlü Firefox’un sunmuş olduğu varsayılan alternatiflere bağlı kalabilmek mecburiyetinde da değilsiniz. ‘Tab Mix Plus’ isimli eklentiyle uygulamanın akışını yavaşlatmadan ilave olarak özellikleri kullanabilmeniz mümkün. Mesela, tıklanan bütün bağlantıları yeni sekmelerde açılmaya zorlayacak bir ayarı aktive edebilir, yeni pencereler yerine yeni sekmeler açabilir, yükleme yapar iken görünen boş sekmeleri kendiliğinden kapatabilirsiniz.

Eklentiyi yüklendiğinde Firefox’un ana menüsünü açın ve açılan panelden eklentiler’e gelin. ‘Tab Mix Plus’ eklentisinin yanındaki alternatiflere tıkayarak kullanmak mümkün halde olan alternatifleri görebilir ve istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Daha evvel bildirdiğimiz ayarlara ek olarak yeni sekmelerin çubuk üstünde nerede açılacaklarını ayarlayabilir, sekmeye sağla tıkladığınızda hangi katagorilerin görünmesi gerekliliğini tertipleyebilir, ve hem de sekme çubuğunu en üstten, Firefox penceresinin en altına taşıyabilirsiniz. Eklenti bunun yanı sıra bir dizi milisaniye boyunca fareyi üstünde tuttuğunuz vakit sekmenin kendiliğinden açılmasına da olanak veriyor. Eklentiye buradaki bağlantı üstünden erişebilirsiniz.

4. Sekmeleri daha sonra açılmak üzere uykuya yatırın

Test Pilot isimli eklenti paketiyle bir sekmeyi uykuya yatırabilir, ayarladığınız saate kadar o sayfanın saklı kalmasını edinebilirsiniz.

Test Pilot uygulamasını indirip yüklendiğinde ‘Snooze Tabs (sekmeleri uyut)’ başlığı altında ‘Get Started (işe koyul)’ a tıklayarak, ‘Enable Snooze Tabs (Sekmeleri Uyutmayı Etkinleştir)’i seçin. Bir tür zil ikonuna benzeyen ilave olarak düğme çıkacaktır sayfanın sağ üst köşesinde, vasıta çubuğunda. Basitçe gezinmek için çok çok sekme açtınız, ancak daha sonra ihtiyaç duyacağınız sayfalardan da çıkmak istemiyorsunuz. O durumda daha sonra açılmasını dilediğiniz sekmeler için az evvel bahsetmiş olduğumuz zil biçimindeki düğmeye tıklayın, açılan menüden uyutma zamanının ne vakit sona ereceğini ayarlayın. Halihazırda sahip olunan alternatiflerden birini seçebilir (örnek olarak yarın, hafta sonu gibi), veya istediğiniz gün ve saati girebilirsiniz.

Olur da uyandırma süreyi gelmeden evvel alakalı sekmeyi açmak dilerseniz, ‘Snooze Tabs’ düğmesine tıklayarak ‘Manage Snoozed Tabs (Uykudaki Sekmeleri Yönet)’i seçin. Gizli sekmeleri üzerlerine tıklayarak açabilir, sekmenin ne vakit döneme gireceğini görebilir, veya kırmızı-beyaz renkli çöp kutusu sembolsini seçerek sekmeyi listeden kaldırabilirsiniz.

5. Firefox’u tekrardan başlatın

Tarayıcıya birden fazla eklenti yüklediğinizi düşündüğünüz için yavaşladığına dair bir hissiyata kapıldığınızda (ya da herhangi bir nedenden dolayı yavaşladığına dair bir gözlem edindiğinizde) birçok uygulama, tarayıcının fabrika ayarlarına dönmesi için silinerek yine kurulmasını gerektirir. Firefox ise bunun yerine tarayıcı içerisinde yüklü yenileme özelliğiyle tarayıcıyı fabrika ayarlarına döndürmenizi sağlar. Mozillla’nın da dediği gibi yenileme eylemi, Firefox ayarlarının bir fazlasını fabrika ayarlarına döndürecektir. Ancak yer imleri, kayıtlı parolalar, gezinti geçmişi veya açık pencereler bu halden tesirlenmeyeceklerdir. Yenileme özelliği ile üçüncü doğrultu eklentiler, internetsitesi izinleri, değiştirilmiş kullanıcı alternatifleri ve Firefox vasıta çubuğunda yaptığınız rastgele başka özelleştirmeler silinecektir.

Yenileme özelliğine ulaşmak için adres satırına ‘about:support’ aratarak enter’layın. Böylece ana çözüm getirme sayfasına ulaşacaksınız. Sağda tespit edilen ‘Refresh Firefox (Firefox’u yenile)’ düğmesine tıkladıktan sonra kısa sürecek prosedür süresince karşınıza gelecek dargınu takip edin.

Eğer Firefox’la cidden aksilik yaşıyorsanız, tarayıcıyı bir daha katiyen başlatamayabilirsiniz. Ki bu halde da yenileme prosedürünü gerçekleştiremezsiniz. Bu sebeple Firefox uygulamasının özü haricindeki tümşeyleri dönem dışı bırakacak olan ‘Güvenli Kipte’ açmayı tecrübe edinebilirsiniz. Tarayıcıyı ‘Güvenli Kip’te açmak için Shift tuşuna basılı tutun (tabii Windows tüketiyorsanız) veya şayet Mac kullanıyorsnız uygulama sembolsine İki kez tıklarken ‘Option’ tuşuna basılı tutun. Firefox açılırken ‘Güvenli Kip’ penceresinin açıldığını göreceksiniz. Güvenli Kipte gezinmeye devam edebilir, veya direkt olarak yenileme özelliğine giderek, aktive edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.