Google AdSense Yeni Reklam Birimlerini Yayına Aldı!

13 Şubat 2018
325 Okunma
8 Yorumlar

Google AdSense, yayıncıları için ziyaretçilerine sunduğu kullanıcı deneyimini ileri seviyeye taşımaları olanak sağlayan 3 adet yeni reklam birimini bugün hizmete sundu. Bu 3 adet yeni reklam birimi Eşleştirilen içerik, Feed içi reklamlar ve Yazı içi reklamlar modellerini, bugün itibariyle hiçbir ülke sınırlaması olmaksızın tüm Google AdSense yayıncıları diledikleri zaman panellerinden kullanmaya başlayabilecek. Yapılan bu geliştirmeleri Resmi Google AdSense Blogunda duyuruna AdSense, yeni reklam modellerinin yayınlanmasının yayıncılar ve ziyaretçiler için üç temel amaca hizmet ettiğinin üzerinde durmaktadır.

AdSense resmi bloğunda yayınladığı yazısında bu üç adet yeni reklam modelinin ziyaretçiler için harika kullanıcı deneyimi sunarak site görünümüne kolayca uyum sağlayacağını belirtti. Ayrıca yazısında ziyaretçilerin dikkatini çekmek için reklam birimlerinde yüksek çözünürlük, geniş başlıklar ve açıklamalar kısmının da üzerinde durulmuş.

Yapılan bu reklam birimlerinde ayrıca Google çapraz uyum özelliği üzerinde de çalışılmıştır. İnternete girilen herhangi bir cihazdan yani bilgisayardan, mobil ve tablet gibi cihazlardan bu reklam birimleri tüm ekran birimleri ile uyumlu çalışmakta ve tam ekran çözünürlüğü sağlamaktadır. Yayıncılar bu reklam birimlerini panelleri üzerinden rahatça oluşturabilir, sitelerine göre dizayn edebilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirler.

Gelin şimdi bu 3 adet reklam modelini başlıklar halinde inceleyelim.

Eşleştirilen İçerik Özelliği

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki bu reklam birimi yayıncılarına doğrudan gelir sağlayan bir reklam birimi değildir. Eşleştirilen İçerik özelliği ile site sahipleri yada webmasterlar kullanıcılarına içerikleri ile alakalı ve ilgi çekici içerikler sunacak. Google bu reklam birimi ile ziyaretçilerin sitede geçirilen süreyi arttırmayı ve ziyaretçilerin sayfalar arasında gezmesini sağlayarak sayfa görüntüleme oranlarını arttırabileceğini düşünüyor. Bu webmaster için başarılı olup olmayacağını ve etkisini yakında göreceğiz.

Feed İçi Reklam Özelliği

Bu reklam birimi sitedeki içerik akışındaki alanda içeriklerin başında veya içerik akışının sonunda yer alacak olan bir özelliktir. Feed dediğimiz de bildiğiniz içerik akışı anlamına gelmektedir. Bu reklam özelliği de diğeri gibi kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanılabilecek. Bu özellikte diğeri gibi kullanıcının sitede gezmesini ve farklı konular okumasını sağlayacaktır. Kısaca söylemek gerekirse bu reklam birimleri sitemizde yayınladığımız içerikler arasında çıkan birer içerikmiş gibi gözüken reklamlardır.

Bu reklam birimi Google ve Yayıncıları için kısa süre içinde popüler bir reklam birimi olacaktır. Bu reklam birimi mobil uyumlu olarak çalışmaktadır. Ziyaretçinin davranışlarına göre ilgi alanı dahilinde gezdiği sayfalarda benzen yayınlar çıkararak deneyimi arttırmayı hedeflemektedir. Feed reklamı kullanmak isteyen yayıncıların tek yapması gerek panellerinden reklam birimi oluşturmalarıdır.

Yazı İçi Reklam Özelliği

Bu reklam birimi, bir içeriğin paragraf bölümüne eklenebilen AdSense reklam birimi olacaktır. Bu reklam birimi içeriğin içerisindeki yazı ve paragraflara uyum sağlayacak, reklamların daha belirgin ve kullanıcıyı rahatsız etmeden tasarımı ön plana çıkartacaktır. Bu özelliği etkin ve tam verimli kullanılması AdSense gelirlerinde yüksek gelirler sağlayacaktır.

Google AdSense’nin yeni reklam birimlerinden Yazı içi Reklamlar, Yerel Feed içi Reklamlar veya Eşleştirilen İçerik reklam birimlerinden hepsini veya birini denemek isterseniz Google AdSense panelinizden Reklamlarım -> İçerik -> Reklam Birimleri menüsüne geçiş yaptıktan sonra “Yeni Reklam Birimi” butonuna tıklayarak dilediğiniz seçiminizi yapabilirsiniz.

Mutlaka bu yeni reklam birimleri hakkında sizin de yorumlarınızı veya deneyimlerinizi bekliyoruz.

 

8 Yorumlar

 1. Özellikle eşleşen reklam modelini kendi sitemde kullanıyorum. Başarılı oluyor. Ziyaretçiler sitemde geziniyor. Bu reklam modeli sonrası sitemde sayfa görüntülenmesi ve gezinme süresi arttı.

  Cevap Verin
 2. Gayet başarılı reklam birimleri. Ek gelir için değilde sitede gezinmeyi arttırılması için başarılı. Kendi sitemde deniyorum. Başarılı diyebilirim.

  Cevap Verin
 3. Yazı içi reklam özelliğini kullanıyorum. Gayet şık ve başarılı. Ziyaretçi konusunda da etkileşimi arttırdı.

  Cevap Verin
 4. Feed içi reklam özelliği gayet başarılı. Ziyaretçilerimin sitede kalma süresinde bir miktar artık oldu. Denenebilir bence.

  Cevap Verin

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.