Google Haber Sektörüne Robot Yazarları Sokacak!

13 Şubat 2018
196 Okunma
2 Yorumlar

Bu haber kimi Webmasterlar için kötü kimileri için iyi hatta şaşırtıcı. Google üzerinde düştüğü bu yapay zekayı her sektörde kullanmak istiyor. Hal böyle olunca Google son olarak haber sektörüne el atmaya hazırlanıyor. Google, geçen aylarda AI tabanlı yani otomatikleştirilmiş içeriklerin üretilmesi için İngiliz merkezli olan Press Association adlı şirkete tam tamına 807 bin dolar yatırım yaptı. RADAR yani diğer adı ile Reporters and Data and Robots projesi altında yapay zeka ile insan gücünü bir bütün olarak birleştirerek haber siteleri için günlük diyet ve yerel haber içerikleri hazırlanacak.

Her şey iyi güzel. Peki bu RADAR projesi nasıl ilerleyecek? İçerikler nasıl üretilecek? Öncelikle şunu belirtmek lazım AI sistemi tek başına kendisi üretmeyecek. Veri tabanı haberleri kendi sistemine çekerek oradaki gazetecilerden oluşan bir denetleme ekibinin incelenmesinden sonra yayınlanacak. Oluşturulan bu içerikler kaliteli veya uygun bir çerçevede ise yerel haber sitelerine devredilecek. Google’ın bu yatarımı ile aylık olarak 30 bin içeriğin üretilmesi hedefleniyor.

 

2 Yorumlar

  1. Bizim gibi editör veya makale yazarı olan arkadaşlar için biraz korkutucu bir haber olmuş. Ama sizinde dediğiniz gibi insan farktörü robotta olsa mutlaka bir noktada olacaktır.

    Cevap Verin

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.