Instagram Ünlüleri Artık Reklam İçerikli Yayınlarının Reklam Olduğunu Belirtmek Zorunda Kalacak

13 Şubat 2018
230 Okunma
4 Yorumlar

Son günlerde Instagram oldukça önemli gelişmeler ve açıklamalar yaptı. ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu Instagram ünlülerinin reklam içerikli yayınlarını paylaşırken belirli ticaret yasaları ihlal ettiğini bildirmiş ve bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları başlattığını duyurmuştu.

Sosyal medya konusunda Instagram ünlüleri oldukça şanslı. Zira bu reklam ücretlerinden yüksek meblağlarda gelir sağlıyorlar ve bunları promosyonlar karşılığı reklam anlaşması gerçekleştirilmiş gibi göstererek faturalandırma yapmak zorunda kalmıyorlar. Federal Ticaret Komisyonu hazırladığını bu yeni düzenleme ile birlikte artı ünlülerin Instagram reklamı pazarına daha şeffaf bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.

Bundan dolayıdır ki Instagram yeni düzenleme sonrası bu tarz reklam içerikli paylaşımlarda ünlülerin “X markası ile ödemeli partnerlik” ibaresini yerleştirmesi gerekecek. Bu tarz reklamlar ayrıca Instagram Hikâye kısmından atılan içeriklere de geçerli olacak.

Bu tarz düzenlemeler ile reklam anlayışında şeffaf bir yapı kazandırmak isteyen Instagram, ünlüler için bir dezavantaj da sayılmamalıdır. Ayrıca şunu da belirtelim bu tarz reklamları ve diğer benzeri reklamları Facebook’un reklam paneli üzerinden görüntüleyebileceksiniz.

Instagram bu yeni reklam uygulamasının tam olarak ne zaman yayına alınacağı veya hangi ülkelerde yayına geçirileceği konusunda şu an pek bir bilgi yok. Instagram bu tarz uygulamalarını sık sık göreceğiz.

Instagram hakkında yenilikler veya haberler için bizi takipte kalın ?

4 Yorumlar

  1. Reklam başına 350 bin dolar alan ünlüler var. Muazzam bir para. Bu tarz uygulamalar daha sağlıklı olacaktır. İyi bir yazı olmuş.

    Cevap Verin

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.