Instagram’a Özel Promosyon ve Etkinlik Yapmak

13 Şubat 2018
205 Okunma
2 Yorumlar

Instagram, 400 milyondan fazla aylık aktif ziyaretçi adedi ve bir gün içinde 80 milyondan çok yayın alanı ile, erişimlerini genişletmek ve kitleniz ile etkileşimde bulunmak isteyen firmalar amacı ile ilgi çekici bir platform olarak kendini kanıtlamış Dünya çapında bir şirket ve sosyal medya platformudur.

Bununla beraber, kaliteli bir Instagram müsabaka programının nasıl başlatılacağını bulmak biraz zahmetlidir. Size biraz öneri verip yol çizmenize yardımcı olması amacı ile ilgi çekici bir Instagram müsabakasını planlarken geçmesi gereken detaylı önerileri bir araya getirip sizler ile paylaştık.

Amaçların belirlenmesinden yayınlanmasına ve izlenmesine kadar alçakta yer alan bütün asli hususları kapsamaya çalışıp ilham verecek bir takım misaller ekledik.

1-Amaçlarınızı Planlayın

Bir müsabakaya girmeden evvel, ilk olarak onu planlamak önemlidir. Kaliteli bir müsabaka yürütmenin ipucu, amaç hayranlarınızın çıkarları ve davranışları ile uyumlu bir hedefin olmasıdır.

Instagram’da ki firma varlığınızı yükseltmek amacı ile hayranlarınızın listesini oluşturun ve sonunda başarılı olup olmadığınızı anlayabilmeniz amacı ile belli bir amaç belirlemeniz önemli bir husustur.

Odak kısıtlamalarınıza yardımcı olmak amacı ile, ulaşmaya çalıştığınız hayranlarınızı düşünün. Hesabınızda nasıl mesajlar alabilmek istersiniz? Hayranlarınız ya da takipçileriniz ne gibi paylaşımlardan hoşlanıyorlar? Platformda nasıl davranıyorlar? Çokça etkileşimde bulunmak isterseniz amaçlarınızı ve hedefinizi amaç kitlenizin gerçekte yayınlamak ve etkileşimde bulunmak istediği içeriğin çevresine koymayı amaçlamalısınız.

Bu endüstri ayrıntıların açıkça belirlenmesi ile daha etkin bir müsabaka dizaynı yapmanıza yardımcı olacağından dolayı müsabakanıza uygun bir vakit çerçevesi ve fiyat oluşturmayı kesinlikle unutmayınız.

2-Giriş tekniği oluşturun

En çarpıcı ve en ilgi çekici Instagram müsabakaları, takipçilerinizin kendi fotoğraflarını yayınlanması ile yapılmasına rağmen, markaların Instagram’da müsabakalar yaratması amacı ile değişik yöntemler bulunmaktadır. Bu amaç ile, takipçilerinizin müsabakaya gerçekte girmesi amacı ile neyin lüzumlu olduğunu saptamak ve vurgulamak önemli bir husustur.

Takipçilerinizin müsabakanıza nasıl girebileceği ile alakalı bir takım önerilere göz atalım;

 • Takipçilerinizin belli bir #Hashtag ve belli bir şablon ile Instagram’a bir resim ya da video göndermesini sağlamalısınız.
 • Takipçilerinizin sadece sizi takip etmesini sağlamalısınız.
 • Takipçilerinizin marka etiketlerini kendi resimlerine etiketlemesini sağlamalısınız.
 • Hedef takipçilerinize paylaştıklarınızı beğenmesini ya da paylaştıklarınıza yorum yapmasını sağlamalısınız.

Yarışmaya girmek amacı ile şartların neler olduğunu oluşturduğunuzdan emin olmalı ve bunu kampanya malzemelerinizde kesinleştirmelisiniz. Belki müsabakanız, markanızı içermeyen bir #Hashtag’in çevresinde toplanmış olabilir. Markanızın tanınması amacı ile etiketlenmesini hala isterseniz, şartlarınız da bunu açıkça belirtmelisiniz.

3-Mükemmel #Hashtag’i bulun

İyi bir #Hashtag, ilgi çekici bir Instagram müsabakasının anahtarıdır. O olmadan, müsabaka ile imal edilen paylaşım arasında bağlantı kurulamaz. Başka bir deyişle, #Hashtag’ler katılım, paylaşım ve istikrar amacı ile bir mekanizma vazifiyeti görerek marka ve müsabaka tanıtımı oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

Mükemmel #Hashtag’ı meydana getirmek zahmetli olabilir. Her gün bir sürü #Hashtag oluşturulmakta, bu da eşi benzeri olmayan ve akılda kalıcı bir #Hashtag bulmayı zorlaştırmaktadır.

En iyi ahengi bulmanıza yardımcı olması amacı ile müsabakaların #Hashtag yönergelerini göz önünde bulundurmalısınız:

 • Kısa: Kişilerin zihnine etkileyici gelen bir #Hashtag oluşturmalısınız. #Hashtagınız ne kadar okunabilir ve tanımlanabilir ise müsabakanız da bir o kadar iyi olur.
 • İlgili: Markanızın ismini, mamüllerinizi ya da hizmetlerini çok emin bir biçimde ilişkilendiren bir #Hashtag oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. #BlackFriday gibi genel, kalabalık bir #Hashtag koyarsanız iştirakçilerinizin gerçekte kim olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Unutulmaz: Ziyaretçiler, içeriği gerçekte göndermeden evvelce müsabaka amacı ile kampanyalar görür. Bu, #Hashtag’inizin ziyaretçilerin bir kere düşünmesini ve bir vakit sonra yine hareket etmeyi unutmamaları amacı ile unutulmaz olması gerektiği manasına gelmektedir. #Hashtag’ınızı akılda kalıcı, basit arama gerçeklştirmeyi ve yazmayı basitleştirmeyi deneyin. Garip yazımlardan ve kafa karıştıran sözcük seçeneklerinden kaçınmalısınız.
 • Evrensel: Takipçilerinizi düşünün. Herkes aynı dili kullanmakta mı? yoksa benzer sözcükleri mi kullanıyorlar? Uluslararası bir takipçi kitlesine sahip iseniz, kişilerin karıştıran argo sözcükler ya da alana özgü terimleri kullanmamaya ilgi etmelisiniz.
 • Nadir: Bir #Hashtag yazmadan evvel bir arama yapmalısınız. İdeal #Hashtag’ınızı diğer amaçlar ile kullanan çok sayıda ziyaretçi var mı? Eğer öyle ise yazı tahtasına dönmek isteyebilirsiniz.

4-Kazananların nasıl seçildiklerine karar verin

İyi geliştirilmiş bir müsabakanın bir parçası, üyeler arasından kazananın nasıl seçileceğinin açıklanmasıdır. Çoğu müsabakada iki farklı şekilde biri belirlenmektedir. Oy ya da jüri. Her seçeneğin nasıl çalıştığına bakalım.

Oylama:

Müsabakanın seviyesini yükseltmenin harika bir yoludur ve üyelerin en çok sevdiği şeyler amacı ile müsabakasını sağlamaktır. Ödül yeteri kadar kıymetli ise, üyeler olduğunca çok sayıda beğeni kazanmak amacı ile paylaşımları arkadaşları ile paylaşacaklardır.

Bu strateji, kitlenizin erişimini en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur. Aynı vakitte suni beğeni kazanmak amacı ile “Like bot” kullanan kişiler ile alakalı problemler ile karşılaşmanız müsabakanıza kötü ve zararlı olabilmektedir. Burada rastgele bir komplikasyondan uzak durmak amacı ile, bu geçici çözümlerin tüketimine yönelik çok özel şartlar önermek isteyebilirsiniz.

Jüri:

Kalite ve genel adalet uğruna jüri tekniği gerektiğince faydalıdır. Jüri tekniği ile, bir oylama sistemine dayanmak yerine kazananı seçmek üzere bir takım eksper seçebilirsiniz.

Oyların ya da jüri katılımcıların pozitif ve negatif yönleri bulunmaktadır. Fakat seçim tekniğiniz ne olursa olsun, tekniğinizi açıkça belirttiğinizden emin olmalısınız. Böylelikle üyeler ne amaç ile yarıştıklarını bilirler. Birçok marka, karma teknik yaklaşımına sahip olmayı ve kazananını saptamak amacı ile oylamayla jüri arasında bir birleştirme kullanmayı seçebilirler.

5-Koşullar ve Şartlar Yapın

Bir hediye ile bir müsabaka yaparken meşru yönergelere uymanız lüzumluluğu olduğunu unutmayın. Size göre geçerli olacak şartlar, nerede olduğunuzu ve müsabakaya kimin girmesine izin verdiğinize bağlıdır ve bu amaç ile kurallarınızı ve şartlarınızı saptamak amacı ile avukatınıza danışabilirsiniz. Bir koşullar ve şartlar sayfası hazırlayabilirsiniz.

 • Aşağıda kişilere verdiği bir takım genel kurallar verilmiştir:
 • Kampanyanın markasının adı ve etkileşim bilgileri,
 • Yarışmanın zamanı,
 • Katılabilecek şahıs şartları (yaş ve çalışan sınırlamaları gibi),
 • Bir kazanan nasıl seçileceğine dair şartlar,
 • Kazananların zamanı ve galibi ilanı,
 • Kazananın bilgilendirileceği zaman ve yol,
 • Kazananların yanıt vermeleri ve hediyelerini alması gereken vakit,
 • Hediyenin nasıl gönderileceği ile alakalı bilgiler

Sadece takipçilerinizi etkilemek ve büyütmek ile kalmayacak, aynı vakitte gelecekte ki içeriğe ve müsabakalara ilham vermek amacı ile kullanabileceğiniz kusursuz yeni içerikler bulacaksınız.

Sorunuz ya da düşünceniz var ise yorum yaparak bu husus ile alakalı düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

 1. Güzel bir yazı. Özellikle reklam konusunda bütçesi kısıtlı olan arkadaşlar için bu tarz etkinlikler etkileşimi arttıracaktır.

  Cevap Verin

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.