Pardus’un “Pardus17” Olarak Yenilenen Sürümü Yayınlandı

13 Şubat 2018
225 Okunma
4 Yorumlar

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) geliştirdiği Linux işletim sistemi dağıtımı olan Pardus uzun süren sessizliğini yenilenen sürümü ile bozdu. Pardus bu yayınlanan sürüm ile birlikte bundan sonra daha az sistem kaynağına ihtiyaç duyacak olan XFCE 4.12 masaüstü ortamını kullanacak ve sistem kaynaklarını en aza indirmeye çalışacak.

Bizimde yoğun şekilde takip ettiğimiz Pardus, belirli zaman aralıklarında yapılan küçük iyileştirmeler ve yamalar dışında başka bir güncelleme yapmamıştı. Gelen bu güncelleme sonrası masaüstü ortamı değişikliği kullanıcılar için gayet başarılı oldu. Bu masaüstü sürümü XFCE sistem kaynaklarını oldukça minimum seviyede tüketiyor. Ayrıca kullanıcının isteğine göre kolayca şekillendirilebiliyor. Sizde işletim sisteminizi kendinize göre özgürce özelleştirmek istiyorsanız artık Pardus’un bu sürümü ile rahatça yapabilirsiniz.

Pardus17 bir önemli yeniliği ise deyim yerinde ise kamufle olmuş durumda. Yeni yerli işletim sistemimiz, Linux 4.9.0 çekirdeğini kullanıyor. Bu gelişme sonrası Pardus, VLC Media Player 2.2.6, Firefox 52.2, LibreOffice 5.2.7, Thunderbird 45.8.0 ve OpenJDK 8 Java RE’e hazır olarak kullanıcılarına sunabilecek.

Tüm bunların dışında Pardus17 performans bakımından da bir çok yenilik yaptı. Bundan sonra bu yeni sürüm ile birlikte Ağ üzerinden çoklu kurulum imkanına da sahipsiniz.

Pardus’u kullanmak için gerekli sistem gereksinimleri ise şöyle;

  • CPU (64bit mimari) -> En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz ve üzeri
  • RAM -> En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB ve üzeri
  • Gerekli Disk alanı -> En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB ve üzeri
  • En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci veya üzeri

Ayrıca Pardus17’yi denemek isten Webmasterlar için kurulum imaj dosyasını bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Pardus17 İndir

 

4 Yorumlar

  1. Yerli işletim sistemimizi kendi bilgisayarımda ikinci bir işletim sistemi olarak kullanıyorum. Bu yeni güncelleme gayet başarılı ve güzel olmuş. Mutlaka linux denemek isteyen varsa yüklemeli. Teşekkürler.

    Cevap Verin

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.