ROI ve Sosyal Medya Ölçütleri

13 Şubat 2018
261 Okunma

ROI (Return on Invesment) yatırım oluşturulan para fiyatına uygun bir yatırımda meydana gelen gelir ya da zararları ölçüp hesap etmektedir.

Dijital ticaretin yani sanal pazarlamanın en güzel tarafı, neredeyse yaptığınız her şeyi hesaplayabilmenizdir.

Manası olmayan veri türetilebilen bilgilerin toplanması “Analiz Felci“ne sebep olabilmektedir. ROI (Return on Invesment) yatırım oluşturulan para fiyatına göre bir yatırımda meydana gelen gelir ya da zararları ölçüp hesap etmektedir.

Sonuç olarak, yatırımınızda ki rastgele bir geliri (ROI) tartmak amacı ile çalışmaktadır. Fakat, ROI’yi tartmak amacıyla bir yatırıma sahip olmanız gerekliliğini hatırlatmakta fayda var. Ciddi bir yatırım yapılmadan, aradığınız dönüşü bulamaz iseniz şaşırmayın. ROI’yi tartmak, değişik kampanyalar amacı ile çok değişik görünebilmekte ve bir sosyal zenginliği başlattığınız günden sonra bir metrik gösterge listesi açtığınız zaman, yararlı bir bakış açısı sağlamayabilmektedir.

Bazı firmalar amacı ile, hit çekmek ve dönüşümleri tartmak gibi amaçlar gerektiğince kolaydır. Fakat fazlası firma amacı ile, işler çok daha karmaşık hale gelebilmektedir. Misal; Yatırım geliriniz, Instagram’da müşteri hizmetleri ile alakalı işlemlerden maliyet ekonomisi biçiminde olabilmektedir. Bazen de çoğalan kişi trafiğini bir Foursquare tanıtım ya da Yelp promosyonundan takip edebilirsiniz.

Bir şey emin olarak, yararlı bilgilerin hesaplanması, harekete ve belki de daha muhimi olarak bütçeye yol açmaktadır. Kaliteli bilgiler iş durumunuzu cazip duruma getiren unsurdur. Onlar olmadan, varsayımlar ve hisler üstüne kararlar ve alt yapılar koyabilirsiniz. Varsayımlar yararlı olabilmekte fakat evvel yatırım getirisi hesaplaması yaparak öykünüzü bir ileri düzeye taşıyabilme şansınız olabilir.

Makalemiz hakkında düşünce ve fikirlerinizi yorum yaparak bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.