Coinhive İle Ziyaretçilerinizin CPU Gücünü Kullanarak Para Kazanın!

13 Şubat 2018
310 Okunma
1 Yorumlar

İnternet sitelerinin bir fazlasının kuruluş hedefi değişik gelir modellerinden birini kullanarak kar etme modeli üstüne kurulu. Bu gelir modellerinin her biri platformdan platforma farklılık gösterse de işin ucu ya reklama veya satış modellerine dayanıyor. Coinhive, bu İki geleneksel modelin dışında da Webmaster’ların gelir sahibi olabileceği yeni bir modeli meydana koyuyor; kriptopara madenciliği…

Coinhive’in vakası son derece kolay. Sistemden bir üyelik meydana getiriyor ve Coinhive doğrulusunda size verdiği JS kodunu internet sitenize konumleştiriyorsunuz. Yerleştirdiğiniz bu JS kodu internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların CPU kuvvetinün % 20 ila 30’unu kullanarak arka planda kripto para madenciliği için kullanıyor. böylece internet sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere reklam sunmak konumune onların CPU kuvvetinü kullanarak kriptopara madenciliği yapmış oluyorsunuz. Coinhive de bizzat bu operasyonu yöneterek ziyaretçilerinizin CPU kuvvetinden yararlanarak Monero adı verdiği kripto para madeni yapmanıza yardım ediyor.

Sistem, CoinHive doğrulusunda aldığınız kolay ve akıllı bir JS kodu sayesinde çalışıyor. JS kodunu yerleştirmiş olduğunuz sayfayı ziyaret eden kullanıcılar internet tarayıcısı sayesinde CPU kuvvetinün belli yüzdelik bölümünü kullanarak kriptopara madenciliği yapıyor. Yani CPU kuvveti bir grup halledilmesi güç matematiksel prosedürleri tamamlamaya çalışıyor. Bu proses süresince oluşturular madencilikten Monero adı verdiği ve şu an itibariyle (18 Eylül 2017, 18:18) 99.33 dolardan prosedür gören kriptopara elde ediliyor. Kısacası bütün vaka internet ziyaretçilerinizin CPU kuvvetinden yararlanmak ve CPU kuvvetinü Monero madeni gerçekleştirmek için kullanmak üstüne kuruluyor.

Yapılan Kriptopara Madenciliği Kullanıcılara Ne Şekilde Yansıyor?

Kullanılan akıllı JS kodu her kullanıcının aygıtından yalnızca tek prosedür gerçekleştirilecek biçimde çalışıyor. Yani aynı sayfa içinde JS kodunun çok sayıda kez davetiyelması ya da kullanıcının internet sitenizdeki değişik sayfaları sekmeler [konum] açması, sarfedilen CPU seviyesinı değiştirmiyor. Bu da ziyaretçinin CPU’sunun sadece çok küçük bir bölümünün ziyaret esnasında sizin için çalışacağı demek.

Coinhive’in gerçekleştirdiği bu yeni kazanç modeli yardımıyla reklamlar sayesinde gelir elde eden internet sitelerine kullanıcı arkadaşı bir seçenek oluşturulmuş oluyor. Zira kullanıcılar prosedürcü kuvvetinü paylaştıklarında kendilerini reklama boğan internet siteleriyle uğraşmak mecburiyetinde kalmayacak. Aynı biçimde Webmaster’lar da bu kazanç modeli yardımıyla reklamları kullanmak konumune daha natural biçimde gelir kapısı elde etmiş olacaklar.

The Pirate Bay: “Geleneksel reklamları bütünüyle bırakabiliriz!”

Conhive servisini ilk kullananlardan biri dünyaca ünlü torrent sitesi The Pirate Bay oldu. Geçtiğimiz gün yeni kazanç modelini kullanmak için The Pirate Bay torrent sitesi 24 saatliğine Coinhive’in JS kodunu eklekonumek veri madenciliği yaptı. Sonradan kendi blogu üstünden bir açık olanlama yazısı sunan The Pirate Bay, bu kazanç modelini yalnızca 24 saatliğine denediğini ve kazanç modeli yardımıyla geleneksel reklam modellerini bütünüyle arkalarında bırakabilecekleri notunu düştüler.

Kullanıcıların bir alanı bu yeni kazanç modelini dahiyane olarak yorumlarken, kimi ise yeni kazanç düzeneğinin bilgisayarlarındaki kaynağı kullanmasından memnun olmadı. The Pirate Bay’in Coinhive serüvensının ne biçimde devam edeceğiniyse önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.

Reklam Engelleyiciler Yine de Ekmeği Kesebilir

Şimdilik çok yeni bir teknik olmasına rağmen tanınmış reklam önleyicileri pekala bu JS kaynağını bloklayarak böyle kazanç sistemlerinin önünü kesebilir. Reklam önleyicileri felsefi yönden bu yeni kazanç modelini akıl karı buluyor olsa bile kullanıcılar reklam önleyici programlar üstünden oluşturacakları yeni bir önleme arzusuyla Coinhive ve yakında örnek olaraki bolca göreceğine inandığımız bu kazanç modelinin bir halkası olmaktan kurtulabilirler.

Coinhive Yeni Girişimlere Örnek Olabilir

Şu anlık bu kazanç sistemi son derece yeni ve çoğu kullanıcın aklında soru işaretleri var. The Pirate Bay’in geleneksel reklam modelini geride bırakmayı düşünmesi Coinhive’in getirisinin çok da kötü olmayacağını düşündürüyor. Genellikle ülkemüzdeki TBM sorunlarını düşünürsek Coinhive ve Coinhigibi servislerin adedinin artışı kazanç modellerinin arasına bir yenisi ekleyebilir.

 

Bir Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.