Dünyanın En Ünlü 10 Hackerı Ve Yaptıkları Olaylar

14 Şubat 2018
124 Paylaşım 1,027 Okunma

Hackerlar aralarında 3’e ayrılıyorlar. İyi huylu olanlara “beyaz şapkalılar” adı veriliyor ve bilgisayar, ağ güvenliğini çoğaltmak için çalışıyorlar.

Sadece eğlence için çalışanlara da “gri şapkalılar” adı veriliyor.

Ancak kötü amaçlı olanları, “kara şapkalılar” olarak anılıyorlar. Gelmiş geçmiş en iyi hackerları sizler için listeledik!

1. Kkonutun David Mitnick (sanal adıyla “Condor”)

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı saatinde onu “Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en fazla aranan bilgisayar suçlusu” olarak nitelendirmişti. Digital Equipment Corporation, Motorola, Nokia, Fujitsu ve Sun Microsystems gibi şirketlere tertiplediği hücumlarla da bilinir. İşlediği ciddi suçlardan birisinde Condor; yerel savunma düzenine sızmış ve kurumsal sırları tam 2,5 sene süresince çaldı. 1995’te FBI doğrulusunda ya[yirmibeş0]arak 5 sene hapse çarptırıldı, cezası bittikten [yirmibeş3] Ocak 2000’e kadar vakitn “3 senelik bilgisayara yaklaşmama cezası” verildi.

Condor, henüz 53 yaşında, Mitnick Security Consulting LLC’yi yönetiyor. Kendisi bilgisayar güvenilirği için bir danışmanlık vazifiyeti yapıyor ve kimi zaman kamu konuşmacısı olarak konferanslarda yer almakta. Hem de Mitnick’in hikayesi kitap olarak basılmış ve bu kitap Takedown (ya da Track Down, dilimizde Sanal Korsan) adıyla 2000 yapımı bir sinema filmine ele alınmıştır.

2. Jonathan Joseph James (sanal adıyla “c0mrade”)

James, siber suçlarla suçlanan ilk çocuk suçlu olarak siber tarihe ismini kazımıştır ve trajik bir öyküye sahiptir. Şimdilik ufak yaşta hırsızlık yapmaya başlayan James, birkaç ticari ağa ve devlet ağına girmeyi başardığından tutuklanarak hüküm giymiştir. Hem de James, NASA’nın ağına sızarak firmanın nasıl çalıştığını öğrenmek için 1,7 milyon dolar sayısal değerinde içerik ve kaynak kodu indirmesiyle bilinir.

Tarih 2007’yi gözler önüne serdiğinde, [1yirmibeş] tanınan şirket birden fazla ağ hücumuna maruz kalmıştı. James, bu hücumlara katılmasa da o senelerde ile ilgili kuşkulenildi ve tetkik yapıldı. 2008 senesinde James, katiyen karışmadığı bu suçlardan mahkum olacağına inanan bir şahıs olarak intihar etti.

3. Albert Gonzalez

Gonzalez, en [yirmibeş4] dolandırıcılık çetesi ve hacker grubu olan ShadowCrew’un önderiydi. ShadowCrew’un suç dosyasında; kredi kartı numaralarını çalabilmek ve satmak, düzmece pasaportlar ve sıhhat sigorta kısmı kartları basmak, kimlik hırsızlığı gibi suçlar yer almaktadu. Gonzalez’in listemizde 3. sırada olma nedeni, 2005-2007 senelerı arasında 170 milyondan çok kredi kartı ve ATM kartı numarasını elde ederek bu verileri satması. Hatta, bununla da yetinmekonumek depimkann bütün kredi kartı numaralarını da çalabilmek için [1yirmibeş] mali hizmet firmalarının veri tabanlarına da girmişti.

Gonzalez 2008 senesinde New York’taki bir restorantta tutuklanarak yargılandı ve 20 sene hapsine karar verildi. 20yirmibeş senesinde serbest bırakılması planlanıyor(!).

4. Kevin Lee Poulsen (sanal adıyla “Dark Dante”)

1990’da Poulsen, mevcut komplike telefon sistemleri verisini kullanarak 15 dakikalık şöhret kazandı. Bir radyo istasyonunun telefon hattına saldırarak, radyoyu arayan ve yeni bir Porsche kazanan talihli şahıs olarak kendisini sisteme sabitledi. Medyaya göre Poulsen, “bilgisayar suçunun Hannibal Lecter’ı” olarak nitelendirildi. Poulsen, federal sisteme girdiği ve telefon dinleme verilerinin çalındığı anda FBI’ın aranan dizelgesine eklendi. Ardındanbir süpermarkette tutuklandı ve ile ilgili 51 ay hapis ve 56.000 dolar tazminat cezası kararı verildi.

Poulsen kara şapkasını 1995 senesinde çıktığı cezakonutunde bıraktı ve yolunu tamamıyla değiştirdi. Bir gazeteci olarak çalışmaya başladı ve henüz Wired Dergisi’nin kıdemli editörü. Bunun beraberinde 2006 senesinde, emniyet birimlerine MySpace’deki 744 cinsel suçlunun teşhis edilmesinde yardım etti.

5. Gary McKinnon (sanal adıyla “Solo”)

McKinnon, bütün dönemlerin en [yirmibeş4] askeri bilgisayar hacklenmesini koordine etmesiyle tanındı. Şubat 2001’den Mart 2002’ye kadar olan 13 aylık devrede McKinnon, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerine ve NASA’ya ait birden fazla bilgisayara yasadışı olarak erişti. O, bu şekilde “serbest enerji üretimi” ve “UFO’ların örtbas edilmesi” ile ilgili veri aramak niyetindeydi. Bu prosedür esnasında bir dizi kritik dosyayı silip 300’den çok bilgisayarı çalıştırılamaz duruma getirerek 700.000 dolardan çok zarara sebep oldu.

İskoç kökenli olan ve Birleşik Krallık’ta meydana çıkan McKinnon, 2005 senesine kadar Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden kaçmayı başarmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’ye iadesi kararlaştırılırken Theresa May, McKinnon’ın “ağır hasta” bulunduğunu söyleyerek iadesini engelledi ve bu iadenin “insan haklarına aykırı” olacağını öne sürdü.

6. Robert Tappan Morris (sanal adıyla “RTM”)

Morris’in becerilerini, Bell Labs’ta ve daha [yirmibeş3] Ulusal Emniyet Dairesi(NSA)’nde bir bilgisayar bilimcisi olarak çalışan babası Robert Morris’ten aldığı düşünülmektedir. Çünkü Morris, geçen günyanın tanınan ilk bilgisayar solucanının yaratıcısıdır. 1988’de Cornell Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü sırada “Morris Solucanı”nı oluşturdu. Morris’e göre uygulamanın asıl hedefi internetin ebatınu tartmakti. Fakat bir aksilik vardı: uygulama bilgisayarlara aniden daha çok bulaşmıştı ve her enfeksiyon bilgisayarın daha da yavaşlamasına sebep olmuştu. Bu sebepten uygulama 6.000’den çok bilgisayarı kullanılamaz duruma getirdi.

Morris 1989’da “Bilgisayar Sahtekarlığı” ve “Kötüye Kullanım Yasasını” ihlal ettiği gerekçeleriyle yargılandı. Toplamda; üç senelik denetleme, 400 saat kamu hizmeti ve 10.050 dolar para cezasına mahkûm edildi. Cezası sona erince Y Combinator’u kurdu ve henüz Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olarak vazife yapıyor.

7. Loyd Blankenship (sanal adıyla “The Mentor”)

Blankenship, 1970’lerden beri aktif bir bilgisayar korsanıdır. Geçmişte, Legion of Doom isimli bir hacker grubunun aktif bir üyesidir. Blankenship 1986’da tutuklandıktan [yirmibeş3] “Hacker Manifestosu” (özgüni; Hacker’ın Vicdani) isimli bir makale yazdı. Bu makale, korsan külcinsinin esas taşlarından biri olarak görmekteyizdir.

Blankenship 1989’da Steve Jackson Games doğrulusunda GURPS Cyberpunk üstünde çalışmak üzere işe alındı. Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi, 1990 senesinde konutune baskın tertipledi ve ilerlettiği oyunun kural kitabına “bilgisayar suçunun el kitabı” olarak el koydu. Bugünküde bir müzisyen ve serbest çalışan oyun geliştiricisi olarak -hackerlıkla temasız- hayatına devam etmekte.

8. Julian Paul Assange

Assange, 16 yaşındayken “Mendax Hack Grubuna” katılıp hackerlığa başladı. Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi gibi detaylı hükümet, kurumsal ve eğitim ağlarına dört sene süresince saldırdı. 2006 senesinde Assange, anonim kaynaklardan gelen saklı haberlerin ve saklı belgelerin yayınlanması için bir platform olarak WİkiLeaks’i inşa etti. Her ne kadar bu platformun kurucusu ve yöneticisi olsa da bunu kabul etmezek kendisini “yalnızca editör” olaraklıyor ve başka site çalışanları gibi kendisi de bunu gönüllü olarak yapıyor. Birleşik Devletler ise, Assange’e casusluk suçlamasında bulunarak 2010 senesinde bir tahkîkat açtı.

Assange henüz Londra’da tespit edilen ve sığınma isteğini onaylayan Ekvator elçiliği içeriğinde bir gün yaacağı korku yaşam sürdürmektadır.

9. Guccifer 2.0

Guccifer 2.0’nin kimliği tam bilinmiyor ve onun bir şahıs veya şahıs kılığında bir küme bulunduğu düşünülüyor. Hakkında yalnızca Rus asıllı olmadığı ve Rumen (Romanyalı) hacker veya hackerlardan oluştuğu biliniyor. Genellikle Amerika Birleşik Devletleri hükümetni ve siyasi ehemmiyet taşıyan başka şahıslari amaçlıyorlar. 2016 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi esnasında Demokratik Ulusal Kongre ağı kesildi. WİkiLeaks’te ve diğer konumlerde binlerce belge sızdırıldı. Birfazlası onun Rus istihbaratının bir parçası bulunduğunu düşünürken; Vice dergisi ile yaptığı röportajda Guccifer 2.0, Rus olmadığını ve Romen bulunduğunu ortaya koydu.

Guccifer 2.0, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçiminden anında evvel yok oldu ve sonrası Ocak 2017’de Rus istihbaratıyla herhangi bir bağının bulunmadığını iddia etmek için yine meydana çıktı. Ayrıcana en sonne yaptığına dair bir veriye ulaşılamıyor.

10. Anonymous

Anonymous bütün dönemlerin en bilindik “korsanı” olabilir, yalnız aralarında en bulanık olanıdır. Anonymous; tek bir şahıs değil, gerçek bir üyelik [yirmibeş7] hikonumarşi olmayan, merkezsiz bir hacker grubudur. Gruptaki herkes anonim olarak hareket edebilir. Saldırdıkları amaçlar arasında; Amazon, PayPal, Sony, Westboro Baptist Kilisesi, Scientology Kilisesi, Deep Web (aydınlık olmayan internet)’in birtakım seksiyonleri yer alır. Ve bunun dışında saldırdığı ülkeler arasında; Avustralya, Hindistan, Suriye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır.

Anonymous korsanlığa ara vermeden devam etmekte. 2011’den beri içlerinden LulzSec ve AntiSec isimli hack kümeleri türeterek etkinlik göstermişlerdir.

Bu Bilgiler Işığında Modern Hackerlara Karşı Nasıl Önlem Almalıyız?

Tıpkı yukarıyadakiler gibi bir bilgisayar korsanının yaşamınızı mahvedeceğini düşünebilirsiniz, yalnız gönlünüz rahat olsun. Çünkü bu tarz hackerlar [yirmibeş4] organizasyonların ve kurumların peşinden gitmeyi tercih ederler.

Fakat, bir diğer hacker türü için ilgili olmakta yarar var; şunlar şahsi kazanç için bilgilerinizi çalabilmek isteyen cinsten hackerlardır. Korunmak için, eksper emniyet ipuçları ile ilgili veri edinin ve -kolay ve benzer şifre tüketimi gibi- süregelen şifre sorunlarından uzak durun.

En sonbize en çarpıcı bulduğunuz hacker öyküsünü “gerçekten şu da vardı” dediğiniz fİkirlerinizi yorum olarak yazmayı ihmal etmeyin!

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.