Google AMP Nedir ve İhtiyacımız Var Mıdır?

13 Şubat 2018
229 Okunma

AMP mobil sayfaların süratli açılmasını gerçekleştiren Google destekli bir frameworktür. AMP’nin sebep sitelerimizde kullanmamız gerektiğinden bahsettik.

AMP‘yi kısacasımek lazım olursa mobilde sayfaların çok süratli yüklenip açılmasını gerçekleştiren iyi bir yötemdir. Bu yazıda AMP nedir? AMP ne işe fayda ? AMP sebep kullanılmlı? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

AMP – Accelerated Mobile Pages Türkçe manasıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar diye geçiyor. Bu proje için 2015 senesinde çalışmalara başlanmış. AMP’nin nolduğunu, Google’ın neticelerini nasıl tesirleyeceğini ve hazırlık adımında neler yapmanız gerekliliğini inceleyelim.

AMP nedir?

AMP mobilde sayfaların süratli açılmasını gerçekleştiren Google destekli bir frameworktür. AMP’ nin çalışma mantığı şudur : Üçüncü doğrultu JS ve HTML kodlarına yer verilmez. Bunun beraberinde CSS de max. biçimde kısıtlanır. Bu kısıtlama yardımıyla kullanıcı tecrübesi ve sürat maksimuma ulaşır.

Kolayca ifade etmek lazım olursa, AMP, sayfaların normal HTML’den daha süratli yüklenmesine (ve Google aramada eskiden oluşturulmasına izin veren) statik içerik (kullanıcı davranışlarına göre değişikliğe uğramayan sayfalar) için bir internet sayfası oluşturmanın bir yoludur.

Twitter, Google, Pinterest, WordPress, Chartbeat, Parse, Analytics, Linkedin gibi şirketler çok yakında bu sistem üstünde çalışmalarını yürütüyorlar.

AMP nasıl kullanılacak?

Google arama neticelerinde bir siteye tıklamadan içeriği göstermekiçin AMP’yi kullanacak. AMP’yi mobilden araştırırken şu şekilde bişi ilgimi çekti : Google arama motoruna AMP yazdım ve arattım. Önce üstte AMP hakkındaki bir reklamdan sonra sağ doğrultuda görüdüğünüz AMP’nin kendi sitesini gördüm. Farkettiyseniz site adresinin altında AMP yazan bir etiket beliriyor.

Biliyorsunuz ki SEO rekabetleri gün geçtikçe daha da artıyor. AMP’nin gelişen proseste SEO ölçütü olma ihtimalini aklımızdan çıkarmamak gerekiyor. Bu sebepten AMP’yi çoğu site kullanacak.

Google arama neticelerinde Top Stories bölümünü belki farketmişsinizdir. Aradıklarımızı AMP desteğiyle Top Stories alanında görebileceğiz.

AMP gelir iken beraberinde birtakım etiketleri de getirdi. Bu etiketler özgün versiyona eklenecek olan amp desteği ve göstereceği url etiketi öteki de amp sayfalarına eklenmesi gereken cononical etiketidir. Bunları mafsalazseniz Google’ın ayrı siteler olarak görüp kopya içerikten sizi arama neticelerinden düşürme mümkünlülüğü bulunduğunu unutmamalısınız. AMP’yi HTML sitelere programlamayı ayrı bir yazımda bahsedeceğim. Bu sebepten bu hususta ilgili olmanız tavsiyemdir.

AMP’nin Sınırlamaları

AMP HTML, içeriğin süratini ve okunabilirliğini çoğaltmak için geliştirilmiştır; bu, sarfedilen kodun sınırlandırıldığını belirtir. Dolayısıyla, bu yaklaşımın birtakım resim sınırlamaları bulunmaktadır, şunlar:

  • Hazır bir AMP kütüphanesi dışında herhangi bir JavaScript’e izin verilmeyecektir
  • Resimler, sadece onlara doğru kaydırdığınızda yüklenecek (tembel yükleme fonksiyonu)
  • CSS’nizin aerohareketli bir sürümü lüzumlu olacaktır.

AMP’yi Siteme Nasıl Ekleyebilirim?

AMP’yi HTML sitenizde kullanmak istiyorsanız (bu mevzuya sonraki makalelerimde değineceğim) burada tespit edilen urlden nasıl bir HTML sayfası oluşturacağınızı anlatan bir dokümanı inceleyerek oluşturabilirsiniz.

Eğer bir WordPress siteye sahipseniz işiniz basit. AMP WordPress eklentisini kurarak AMP’yi kullanabilmeniz mümkün.

Eklentiyi İndirmek İçin: AMP wordpress eklentisi

Farklı bir içerik idare sistemi tüketiyorsanız AMP’yi ne yapın ne edin dahil edin derim.

Örnek sağlıyorum : arama neticesinde sizin gibi üç blogun yayını olmuş olsun. Bu bloglar içerisinde yalnızca sizin blogunuz AMP kullanıyorsa üst sırada olacağınızdan büyük bir üstünlüka sahip olacaksınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.