Google Arama Sonuçlarına Restoranların Menü Sekmesini Getiriyor

13 Şubat 2018
232 Okunma

Google yerel arama sonuçlarına artık daha fazla sekme seçeneği olarak restoran menülerini ekliyor. Sadece genel bakış ve incelemeler sekmesini değil aynı zamanda menü sekmesini de görüyoruz. Google Yerel SEO geliştirmesi yaparak restoranların menü seçeneklerini de sekmelerine ekliyor. Google pek çok restoran için yerel arama sonuçlarına yeni bir sekme ekledi.  Bu yeni sekme restoranların menüsüne erişim imkanı sağlıyor. Google, restoranın menüsünden menü öğelerini seçebilme imkanına sahipse yani sitenizdeki bileşenleri Google’ın anlayabileceği şekilde hazırlarsanız Google arama sonuçları sayfasında restoranların menü sekmesini gösterebilmektedir. Sergey Alakov  bunu fark etti ve ilk kez paylaştı.  Yakın zamanda ise birçok yerel restoran için bu uygulamayı görebileceğiz.  Aşağıda,  mobil arama sonuçlarında genel sekmenin yanında menü sekmesini gösteren ekran görüntüleri bulunmaktadır. Ardından bir restoran menüsünden menü sekmesine tıklandığında bilgileri aşağıda ki görüntü de olduğu gibi görebilirsiniz.

Google, yerel aramada önce bir süre test ettikten sonra arama sayfasında arama yapılan restoranların menü sekmelerini göstermeye başladı. Gösterilen sekmeler, bulunduğu yerel mekan türüne göre farklılık göstermektedir. Mesela restoranlarda menü seçeneği olabilirken otellerde fiyatlar gösterilebilmektedir. İşletmelerin arama sonucu sayfalarında genellikle genel bakış ve incelemeler olmak üzere 2 ayrı sekme görünmektedir. Artık Google yerel bilgi panelleri için yeni bir sekme imkanı sunan yeni arayüzünü hizmete açtı. Ardından da bu özelliği kullanan işletmelerin bilgi panellerine gönderilen veri alanlarına üçüncü bir sekme dahil ederek eklenen bilgileri yayınla (reviews) sekmesini arama sonuçlarında kullanıma sunmaya başladı.

Google sessizce pek çok restoranın bilgi paneline menüler için 4.cü bir sekme ekledi. Ayrıca menüler sekme tabanlı arayüz kullanılarak sunulmakta.  Aşağıdaki bağlantıyı cep telefonunuzdan açarak bu sekmenin size sunduklarını görebilirsiniz. Şu an için henüz Türkiye’de aktif olarak kullanılmayan bu yeni özelliğin yakında Türkiye’de de aktif olarak yaygınlaşmasını ve kullanımını bekliyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.