Sosyal Medya Pazarlamasının Altın Kuralları

13 Şubat 2018
310 Okunma

Sosyal medya piyasalamasının kuvvetinden faydalanarak, amaç kitlenize ve müşterilerinize rahatça erişebilirsiniz. Fakat; sosyal medya piyasalamasına sıfırdan başlamak daha zahmetlidir. Bu sebeple sosyal medya piyasalamasının esaslarıni kavramak ve bilmek yaşami ehemmiyet taşır.

Aşağıdaki 10 kuralı uygulayarak, müşterilerinize daha iyi hizmet vermek için bir esas oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Dinleme

Sosyal medya ve içerik piyasalamasıyla elde ettikleri başarı, daha çok dinleme ve daha düşük konuşma gerektirir. Bu noktada, amaç kitlenizin çevrimiçi olarak nerelerde bulunduğunu, neye ehemmiyet verilenni manayanız ve onları derli toplu olarak takip etmeniz gereklidir. Hedef kitlenizi iyi dinlediğinizde, onların ömürlerinda konum edinebilir ve onlara değer katabilirsiniz.

Odaklanma

Sosyal medya piyasalaması için uzmuyuşma mühim ölçütlerden bir tanesidir. Bu sebeple markanız ve amaç kitleniz için geniş bir strateji oluşturmanız ve bu stratejiyi izlekonumek etkileşiminizi kuvvetli tutmanız mühimdir.

Kalite

Sizi bilen, takip eden, okuyan, hakkınızda konuşan ve paylaşan 1 milyon çevrimiçi bağlantınızın olması, sizi bir kere gördükten sonraki unutan 10 milyon bağlantıdan daha kıymetlidir. Bu sebeple nitelikli içerik üretimi önceliğiniz olması gereklidir.

Sosyal Medya Pazarlama

Tutku

Sosyal medyada amacınize ulaşmanız uzun bir müddetç gerektirebilir. Bu sebeple işinize tutkuyla bağlı olmanız ve sabrederek daha iyisini yapabileceğinize inanmanız mühimdir.

Etki / Tepki

Gerçekten nitelikli ve gerçek yaşama dokunan içerikler paylaşırsanız, bu içerikler takipçileriniz doğrulusunda çoğu değişik sosyal mecrada ya[1konum]acaktır. İçeriklerinizin değişik mecralarda yayılması, size yeni kapılar açabilir. Hem de Google arama listelenmesinde da üstlerde çıkma talihinız artarak daha fazla şahsa organik yoldan erişim edinebilirsiniz.

Yasenesim

Pazarda, nitelikli takipçilere bulunduran ürünleriniz, hizmetleriniz ve işinizle dikkatlenebilecek çevrimiçi faaliyetler yapan şahıslarla etkileşime geçmeye çalışın. Bu şahıslarla markanızı kuvvet lendirebilir ve sosyal medya üstünden bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Hem de bu şahıslarla gerçekleştireceğiniz çalışmalar, amaç kitlenizin markanıza olan itimatini de dayanıklılaştıracaktır.

Dşayet

Eğer bütün süresinizı yalnızca sosyal medya üstünden ürününüzü tanıtmakla harcarsanız, bir müddet sonra amaç kitleniz sizi dinlemekten vazgeçecektir. Bu sebeple, belli bir noktadan sonraki markanıza ve paylaşımlarınıza değişik değerler katmanız gereklidir. Bu noktada, amaç kitleniz ile daha fazla etkileşim kurabileceğiniz çalışmalar yapmaya ve onları tesirlemeye çalışabilirsiniz. Onların yalnızca sizi dinlemelerine değil, bunun yanı sıra yanıt da verebilmelerine izin vermelisiniz.

Kabullenme

Markanızı çok seven ve olumlu yönde [konum]de tespit edilenlar olabileceği gibi, olumsuz fikirlere sahip şahıslarla de karşılaşacaksınız. Bu sebeple olumsuz da olsa size çevrimiçi olarak ulaşan herkesle etkileşime geçmeye çalışın.

Erişilebilirlik

Sosyal medya üstünde, etkileşiminizin daimiliğine ilgi edin. Böylece amaç kitleniz, kendilerini istedikleri vakit size erişebilir halde hissedecektir. Kolay tüketilebilir olmak [1konum]e, kalıcı olmanız size ve markanıza değer katar.

Karşılık

Siz de diğer markalar ve şahıslar ile ilgili sosyal medyada konuşabilir ve yasenesimını artırabilirsiniz. Kendiniz de bu işin bir parçası olursanız, karşılığını alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.