Sublime Text 3.0 Sürümü Artık Windows, Mac ve Linux İçin Geldi!

13 Şubat 2018
334 Okunma

Popüler kod editörü Sublime Text’i sevenler ve denemek isteyenler için güzel haberler var. Uzun vakitdir oluşturulardırma adımında olan Sublime Text’in 3.0 versiyonu geçen hafta Build 3143 yapı versiyonuyla Windows, MacOS ve Linux platformları için yayınlandı. Sublime’ın 3.0 versiyonunde kullanıcıları daha evvelki versiyonlarden her manada daha ilerlemiş ve performansı yüksek bir kod editörü bekliyor olacak.

Daha evvel Sublime Text ile tanışmamış olanlar için kısacasımek lazım olursa; Sublime Text, geliştiriciler doğrulusunda sıkça sarfedilen bir kaynak kodu editörü. Dahili olarak (native) çoğu uygulamaylama dili ve işaretleme dillerini destekleyen Sublime Text, kullanıcıların eklediği eklentiler ve topluluklar doğrulusunda tasarlanan bedava ek parçalarla daha şahsi bir kod editörü tecrübesi sunuyor. Sublime Text’in tanınmış olarak öne çıkmasının mühim sebeplerinden bir tanesi de Windows, Mac ve Linux kullanıcılarının platform bağımsız tercih edebildiği bir kod editörü olması.

Build 3143 yapı numarasıyla eş güdümlü Sublime Text’in hem performansı, manzarası ve işlevleri üstünde çeşitli geliştirmeler yapılmış. Önceki versiyonlarıyle kıyaslarsak Sublime Text 3.0 bundan sonra daha düşük kaynak tüketmesine karşın 2.0 versiyonundan daha süratli ve kararlı çalışabilecek. Yazılımın açılma zamanı, dosya açma, doküman ve kodlarda topluca farklılık yapma gibi fonksiyonlarda gözle görülür bir sürat performansının bulunduğu vurgulanıyor.

Sublime Text’in güncel sürümünde oluşturular farklılıkların tamamı kaputun altında değil. Kaputun üzerine çıktığımızda Sublime Text kullanıcılarını yeni bir renk şeması, güncellenen ikonlar, uyumlu temalar ve yayıncıarın fontları gibi özellikler bekliyor. Yeni versiyonle eş güdümlü yeni işaretleme motoru (highlighting engine) ve MacOS için Touch Bar desteği de getirilmiş.

Sublime Text 3.0’da şenlik curcuna bir kod editörü geliştiricileri bekliyor. Yayınlanan güncel sürümde çeşitli olarak hangi farklılıkların yapıldığını görmek dilerseniz, buraya göz atabilirsiniz. Sublime Text’in ücretli versiyonunu kullanan geliştiricilerin 2013 Şubat ve ardından satın aldıkları lisans ürün anahtarları geçerli olurken bu tarihten evvel satın alanlar buradan eski lisans anahtarlarını kullanarak indirimli olarak Sublime Text 3.0 versiyonuna sahip olabilirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.