Web Sayfasında Hangi Renk Kodları Kullanılmalı?

13 Şubat 2018
339 Okunma

Renklerin ve beğenilerin tartışılmaz bulunduğu söylenir ancak renkler internet sayfalarının oluşturulmasında son derece münakaşalı bir mevzu. Bir internet sayfası oluştururken hangi renkleri tercih etmekte yarar var? Beğendiğimiz bir rengi dijital bölgea nasıl aktarırız?

Oldukça ‘renkli’ bir mevzuyu sizler için en yalın şekliyle açık olanlmaya çalıştık.

Web Sayfası Oluştururken Hangi Renkler Kullanılmalı?

Web sayfamıza detaylı kanallardan birçok ziyaretçi gelebilir. Önemli olan ziyaretçinin çokluğundan öte var olan ziyaretçiyi ne kadar süre ile internet sayfamızda tutaherkezin bildiğidir. Uyumsuz ton ve renklerde hazırlanmış internet sayfaları gözleri rahatsız eder ve ziyaretçi [konum] sayfamızı terk eder. Sitemizi girer girmez [konum] terk etme eğilimi gösteren ziyaretçilerin de sitemize pozitif bir katkısı olmaz. Bu sebeple internet sayfamızı oluşturken kullandığımız renkler büyük ehemmiyet taşıyor. Peki renk seçiminde nelere ilgi etmeliyiz?

Koyu Renkler Kullanmayalım

Günlük yaşamımızda renkleri mavi, kırmızı, sarı diye türlendirdik ancak dijital dünyada renklerin binlerce tonu var. Dijital renk skalasında görüldüğü üzere bir renk özelinde binlerce tona ulaşmak olası.

Sayfayı Uyumsuz Renk Cümbüşüne Dönüştürmeyelim

Arka plan ögeleriyle, esas sayfa bileşenleri arasındaki renk uyumunu iyi sağlamak gerekiyor. Mesela mavinin açık olan tonları ile beyaz, kırmızının kiremit tonları ile gri iyi bir uyum oluşturabilir. Ancak koyu mor ve koyu yeşil pek de iç acıcı bir manzara dayanıklıaz.

Yazıları okunmaz kılacak background ve gözleri yoracak yazı renklerinden kaçının

İnsanlar internet sitenizi içerikleri okumak için ziyaret ederler. Yazıların puntosu, satır aralığı, fontu gibi etmenler nasıl büyük bir ehemmiyet taşıyorsa rengi de bir o kadar mühimdir. Arka plan rengiyle uyumsuz olan yazı rengi yazıların okunmasını güçleştirir ve ziyaretçilerimiz internet sitemizi [konum] terk etme eğilimi gösterir.

Beğendiğimiz Bir Rengi Dijital Ortama Nasıl Aktarırız? Bir Rengin Kodunu Öğrenmek Mümkün Müdür?

Dijital dünyada renkler #1234 gibi HEX kodlarıyla ifade edilir. Milyonlarca rengin bulunduğu dijital dünyada her rengin ve tonun kendisine has benzersiz bir kodu vardır. Bir rengin kodunu öğrenmek için üçüncü sınıf programlardan yararlanabiliriz. Bu hususta bize en büyük yardımcı Faststone Capture olacak.

Fast Stone Capture uygulamasımızı açtıktan sonra sağ alt köşede sembolsi belirecek. Simgesine sağ klik yapıp Screen Color Picker aracını açalım.

İmleci renk kodunu alabilmek istediğimiz konume götürüp tıklama yapmamız yeterli! Renk kodu karşımızda. Başına # ekleyip kullanabiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız asla yayımlanmayacak.